image

PeyamaKurd - Afganistan'daki gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı Alakbarov, koalisyon birliklerinin ülkeden çekilmesi sürerken yılbaşından bu yana Afganistan'ın sivil nüfusu arasında ölüm ve yaralanma sayısında artış kaydedildiğini duyurdu.

Rus ajansına konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı, insani yardım koordinatörü Ramiz Alakbarov, BM’nin yılbaşından bu yana Afganistan'ın sivil nüfusu arasında ölüm ve yaralanma sayısında artış kaydedildiğini ifade etti.

BM'li yetkili açıklamasında, “Dış güçlerin Afganistan'dan çekileceğinden yılbaşında haberdar olduğumuzu söyleyebiliriz. Bunun sivil nüfusta ölüm ve yaralanma rakamlarına nasıl yansıdığına bakalım” diyerek şu ifadelere yer verdi:

“2020'nin ilk çeyreğini ve 2021'in ilk çeyreğini karşılaştıracak olursak, sivil nüfustaki ölüm ve yaralanma oranında yüzde 29'luk bir artış görüyoruz. Yılbaşından beri ilk çeyrekte bin 783 sivilin öldüğü ya da yaralandığı kayıtlara geçti. Bu rakam, 2020'nin ilk çeyreğinde olana göre yüzde 30’dan fazla.”

Ayrıca açıklamasında, ölüm ve yaralanmalardaki artışın dış güçlerin çekilmesine bağlı olup olmadığı sorusuna yanıt veren Alakbarov, “Güçlerin çekilmesinin beklenmesine bağlı. Aslında yılın başından bu yana bir kötüleşme söz konusu” değerlendirmesine yer verdi.