image

PeyamaKurd - Dünyada 30'dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğunu belirten Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü Beasley, Güney Sudan'ın Pibor bölgesinde annelerin çocuklarını ölü hayvan derisi ve çamurla beslemek zorunda kaldığını belirtti.

Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin çatışmalar ve gıda güvenliği konulu oturumunda yaptığı açıklamada, insan kaynaklı krizler yüzünden bir kez daha uçurumun eşiğine yaklaşıldığına ve dünya genelinde 270 milyon kişinin açlık kriziyle karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

Kongo'da 20 milyona yakın insan açlık krizinde

David Beasley açıklamasında, bu yıl özellikle Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 19,6 milyon kişinin dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya kalabileceğini belirterek, Afganistan, Nijerya, Suriye, Yemen, Sudan, Güney Sudan ve Sahel bölgesinde de gıda güvenliğinin kötüye gittiğini kaydetti.

30'dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğuna işaret eden David Beasley, Güney Sudan'da Pibor bölgesinin batısında annelerin çocuklarını ölü hayvan derisi ve çamurla beslemek zorunda kaldığını vurguladı.

"İnsanları aç bırakırsanız çatışmaları beslersiniz"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise "İnsanları aç bırakırsanız çatışmaları beslersiniz. Çatışmalar açlık ve kıtlığa, açlık ve kıtlık ise çatışmalara neden oluyor" sözlerine yer verdi.

Guterres ayrıca, bir an önce harekete geçilmezse milyonlarca kişinin açlık ve ölümün eşiğine sürükleneceği uyarısı yaparak, kıtlık ve ölümlerin engellenebilmesi için 5,5 milyar dolar yardım çağrısı yaptı.