image

PeyamaKurd - Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarının ardından yeni bir döneme giren ABD-İsrail ilişkisinin ilk buluşması Dışişleri Bakanları Blinken ve Lapid’in bir araya gelmesiyle gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail’in son dönemde Arap dünyası ile normalleşme çabalarını desteklediğini ve diğer ülkelerin de desteklemesini umduğunu açıkladı.

Normalleşme çabalarının İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerinin alternatifi olmadığını da belirten Blinken, srail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Roma’da yaptığı görüşmede Gazze’ye yapılacak insani yardım hakkında görüştü.

Lapid, Viyana’da devam eden İran nükleer anlaşması görüşmelerine dikkat çekerek, müzakereler hakkında endişelerini dile getirdi.

Eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ABD’deki Cumhuriyetçilerle yakınlaşmasına işaret ederek “Son yıllarda bir çok hata yapıldı. Bu hataları birlikte düzelteceğiz” diyen Lapid, ABD’nin İsrail’in bölgedeki normalleşme çabalarını desteklemesinin zamanı geldiğini söyledi.