image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya ve ABD arasındaki ikili ilişkiler gerilim bir şekilde ilerlerken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, önümüzdeki günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yapacağını açıkladı.

Bakan Blinken yapılacak görüşme ile ilgili Ukrayna tarafı olmadan Rus tarafıyla tartışmaya girmeyeceklerini ifade etti.

Savaştan beri iki bakan arasındaki ilk görüşme!

Ayrıca yapılacak görüşme, iki bakan arasında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasından bu yana ilk görüşme olacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'da devam eden savaşa dair önümüzdeki günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile telefon görüşmesi yapacağını ifade etti.

"Ukrayna konusunda pazarlık yapmayacağız"

Düzenlediği basın toplantısında, Lavrov ile yapmayı planladığı telefon görüşmesine değinen Blinken, Rusya tarafından gözaltına alınan ABD’li kadın basketbolcu Brittney Griner ve ABD'li eski asker Paul Whelan'ı ABD’ye geri getirmek için "haftalar önce" Rusya’ya sunulan "önemli bir teklifi" ve Ukrayna tahıl ihracatı ile ilgili İstanbul’da imzalanan anlaşmayı ele almayı planladığını dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında Lavrov'la yapacağı telefon görüşmesinde Ukrayna konusunda pazarlık yapmayacağını vurgulayan Blinken, Ukrayna tarafı olmadan Rus tarafı ile Ukrayna'yı tartışmayacaklarını da belirtti.