image

PeyamaKurd - Rusya lideri Vladimir Putin’in iki ülke arasındaki ilişkilerin son yılların en dip noktasında olduğu şeklindeki değerlendirmesi ile hemfikir olduğunu dile getiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Moskova-Washington ilişkilerine değindi.

Fox News televizyonu için röportaj veren Bakan Blinken, Putin’in Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin son yılların en dip noktasında olduğu şeklindeki değerlendirmesi ile hemfikir olduğunu dile getirdi.

Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin son yılların en dip noktasında olduğu ile ilgili soruya yanıt veren Blinken, “Bu belki de Başkan Putin ile aynı fikirde olduğum tek şey” açıklamasında bulundu.

CNN televizyonuna farklı bir demeç veren Blinken, çarşamba günü Cenevre’de yapılması planlanan Biden-Putin zirvesini değerlendirerek, ABD Başkanı’nın Rus liderle görüşmesinde iki ülke arasındaki etkileşim imkanlarını arayacağını belirtti.

Ayrıca Blinken konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

“Başkan (Biden), Rusya ile daha istikrarlı ve öngörülebilir ilişkiler beklediğimizi Başkan Putin'e açıkça belirtecek. Eğer öyle olursa, çıkarlarımızın örtüştüğü ve işbirliği imkanları bulabileceğimiz alanlar var. Ancak Rusya düşüncesizce ve saldırgan davranmaya devam etme kararı verirse Başkan (Biden) sert yanıt verecek.”