image

PeyamaKurd - Kiev ve Moskova arasındaki askeri gerilim sürerken ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya’nın Ukrayna sınırından askerlerini çekmediğini, aksine kritik unsurları sınıra doğru hareket ettirdiğini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, katıldığı bir televizyon programında Rusya’nın, Ukrayna sınırlarına konuşlandırılan bazı güçlerini çektiğine yönelik açıklamasını değerlendirdi.

Açıklamasında, “Rusya'nın dediği bir şey var. Bir de Rusya'nın yaptığı şeyler var" diyen Bakan Blinken, "Güçlerinde herhangi bir geri çekilme görmedik. Ukrayna sınırları boyunca çok tehditkar bir şekilde olarak kalıyorlar. Söylediklerini uygularlarsa iyi olur. Ama şimdiye kadar görmedik" sözlerini kullandı.

"Rus güçleri Sınıra doğru hareket ediyorlar"

Rusya’nın çektiği küçük unsurları da anlamlı bir çekilme olarak nitelendirmediklerini kaydeden Blinken şu ifadelere yer verdi:

“Burada sadece bu kuvvetlerin sınıra yakın bölgelerde kaldığını görmüyoruz aynı zamanda kritik birliklerin sınırdan uzağa değil, sınıra doğru hareket ettiğini görmeye devam ediyoruz. Yani görmemiz gereken tam tersi. Bu kuvvetlerin uzaklaştığını görmemiz gerekiyor.”

"Moskova ile diplomasiye hazırız"

Ayrıca Bakan Blinken bir başka televizyon programında ise “olası bir saldırının öncüsü olabilecek güçlerin halen sınıra yakın bölgelerde kalmaya devam ettiğini gördüklerini” dile getirdi.

Bliken, Rusya’nın birliklerini çekmesini memnuniyetle karşılayacaklarını ifade ederek, Moskova ile diplomasiye hazır olduklarını ancak olası bir saldırıda Rusya'ya karşı atacakları adımların da hazır olduğunu vurguladı.