image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından iç savaşın yeniden çıkabileceğini söyledi.

Blinken katıldığı televizyon programında, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi, Suudi Arabistan ile ilişkiler ve Biden-Putin görüşmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Blinken, Amerikan askerlerinin çekilmesinden sonra Afganistan'da iç savaşın yeniden çıkabileceği iddialarına yönelik “Bu elbette ki muhtemel bir senaryo ama kimse Afganistan'da yeni bir iç savaşın yaşanmasını istemiyor” ifadesini kullandı.

Böyle bir duruma Taliban’ında razı olmayacağını dile getiren Blinken, “Kimse Afganistan'da iç savaşın yeniden başlamasını istemiyor. Bunu Afgan halkı istemez, Afgan hükümeti ve Taliban'ın da istediğini düşünmüyorum. Afganistan'ın komşuları da bunu istemez” dedi.

ABD'nin Afganistan'dan askerlerini çekmesinin bu ülke ile ilişkilerini bitireceği anlamına gelmediğine dikkat çeken Blinken, “Aksine Kabil ile daha derin iş birliği içine gireceğiz” yorumunda bulundu.

“Kaşıkçı cinayeti ve Suudilerle ilişkiler hakkında açıklama”

İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı üzerinden ABD’nin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yönelik adım atılıp atılmayacağına ilişkin soru üzerine Blinken, Veliaht Prensin adının, ABD istihbarat raporunda açıkça o cinayetten sorumlu olarak geçmesinin başlı başına önemli olduğunu belirtti.

Blinken açıklamasının devamında Suudi Arabistan ile ilişkileri hakkında değerlendirme yaparak, "Bunun ötesinde, daha önce de defalarca söyledik. Hem menfaatlerimizi hem de değerlerimizi en iyi şekilde nasıl ilerleteceğimizi düşünmek zorundayız. Beğenin beğenmeyin birçok konuda ortağımız olan Suudi Arabistan ile çalışmaya devam etmemiz gerekir. Yapmaya çalıştığımız şeylerden biri biliyorsunuz, Yemen'deki savaşı bitirmektir. Veliaht Prens gelecekte uzun yıllar o ülkenin lideri olacak gibi görünüyor" şeklinde konuştu.

“Putin ile Biden görüşmesi”

Blinken, ABD'nin Rusya ile daha istikrarlı ve daha tahmin edilebilir bir ilişki kurmak istediğini belirterek, Rusya'nın Biden'ın davetine yakın zamanda resmi yanıt verdiğini hatırlattı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile zirve yapmasına ilişkin soruya, “Putin ile açık ve doğrudan konuşabilmek önemli. Ciddi anlaşmazlıklarımız olan ülke liderleri ile de aynı şekilde” dedi.