image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin müttefikleriyle savunma işbirliği alanında bıraktığı boşluğun "Rusya tarafından doldurulduğunu" söyledi. 

Blinken, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki bütçe oturumunda ABD dış politikasını değerlendirdi. Ülkesinin, yabancı ülkelere silah satışlarına yönelikte  açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı, gelen sorulara da yanıt verdi. 

'Blinken: Sizinle aynı fikirdeyim'

Blinken, Güney Carolina Vekili Joe Wilson'ın, "Bana göre bizim yabancı askeri satışlarımız gereksiz bürokrasiyle sekteye uğruyor. Mesela Türkiye ve Hindistan gibi müttefiklerimize yardım edip onlarla çalışmamız için bu bürokrasiyi nasıl aşabiliriz?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"Sizinle aynı fikirdeyim, bizim yabancı satışlarda daha iyisini yapmamız gerekiyor, özellikle aciliyeti olanlarda. Bu durum dürüst olmak gerekirse yürütme erkini ilgilendiriyor, tabii Kongre'yi de. Bu önemli bir nokta çünkü eğer biz bu ülkelere ortak olabilme pozisyonunda olursak Rusya ile öteden beri savunma ilişkisi olan pek çok ülke bu ilişkilerini yeniden gözden geçirir."

ABD'nin müttefikleriyle savunma işbirliği alanında bıraktığı boşluğun "Rusya tarafından doldurulduğuna" dikkat çeken Blinken, ABD'nin bu ülkelere silah satış süreçlerinin daha hızlı yürümesi noktasında Kongre ile daha yakın çalışmaya hazır olduklarını da belirtti.