image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Antony Blinken’ın, Moskova’yı işgalci bir güç olarak niteleyip “Ruslar bir kez evinize girdi mi, onları evinizden uzaklaştırmanız çok zordur” ifadelerine tepki gösterdi.

Dün NATO Dışişleri Bakanlığı Toplantısından sonra bakanlıkta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Blinken, Kazakistan’ın Kolektif Güvenlik Örgütü Anlaşması (KGÖA) üyelerinden barış gücü istemelerini anlayamadıklarını belirterek, "Bence yakın tarihten alınabilecek bir ders şu ki Ruslar bir kez evinize girdi mi, onları evinizden uzaklaştırmanız çok zordur” ifadesini kullanmıştı.

Blinken’ın bu ifadelerine Moskova’dan aynı sertlikte bir tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Blinken’a verdiği yanıtta “ABD evinize girdiğinde hayatta kalmak, soyulmamak ve tecavüze uğramamak zordur” ifadesini kullandı.

Bakanlığın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD evinize girdiğinde hayatta kalmak, soyulmamak ve tecavüze uğramamak zordur. Bu davetsiz misafirleri kapılarının eşiğinde bulan Kuzey Amerika yerlileri, Koreliler, Vietnamlılar, Iraklılar, Panamalılar, Yugoslavlar, Libyalılar, Suriyeliler ve daha çok sayıda şanssız insanın ekleyecek çok şeyi var.”