image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Fransa, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Pakistanlı mevkidaşları ile ‘Gazze olayları’ kapsamında telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmeler hakkında yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken’ın, 5 ülkenin dışişleri bakanları ile İsrail-Filistin sorununda “şiddetin sona ermesi ve sükunetin sağlanması” çabalarını ele aldığını belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri ile görüşmesinde, tüm taraflara tansiyonu düşürme ve şiddeti durdurma çağrısı yapan Blinken, çabalarından ötürü Mısır hükümetine teşekkür etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan Al Saud ile görüşmesinde, "İsrail, Gazze ve Batı Şeria'daki şiddetin" durmasına yönelik çabaları ele alan Blinken, "Filistinli ve İsraillilerin can kayıplarından dolayı acı çektiğini" dile getirdi.

Blinken, Katarlı mevkidaşı Muhammed bin Abdurrahman Al-Thani ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile görüşmesinde de İsrail-Filistin sorununda artan şiddetin sona ermesine ilişkin süreçleri ele aldı.

Ayrıca Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi ile de görüşen Blinken, Afgan barış sürecine yönelik Pakistan'ın desteğinin devamının önemine vurgu yaptı.