image

PeyamaKurd - ABD, kendi uydularından birini, anti-uydu füzesi kullanarak vuran Rusya’ya sert tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Rusya’nın pervasızca hareket ettiğini ve astronotların hayatını tehlikeye attığını söyledi.

Blinken paylaşımında Rusya’nın sadece astronotların hayatını değil aynı zamanda, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ve tüm ulusların çıkarlarını tehlikeye attığını kaydetti. Blinken paylaşımının sonunda Rusya'nın "Pervasızca yapılan anti-uydu füze denemesini kınıyoruz" dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’da yaptığı basın açıklamasında Moskova'nın bugün kendi uydularından birini anti-uydu füzesi kullanarak vurduğunu, vurulan uydunun 1500 takip edilebilir boyutta ve yüzbinlerce de küçük parçaya ayrılan enkazının dünya yörüngesindeki diğer uydular ve görev yapan astronotlar için ciddi bir tehlike teşkil ettiğini söyledi.

Rusya'ya karşı bu konuda ne tür somut adımlar atacakları konusunda konuşmak için henüz erken olduğunu belirten ABD’li Sözcü, ancak ABD'nin bu adıma mutlaka yanıt vereceğini dile getirdi.