image

PeyamaKurd- ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yemen’de faaliyet gösteren İran destekli Husi milislerin askeri lojistik birimi komutanının yaptırım listesine eklendiğini açıkladı.

Yemen'de Husilerin kontrolündeki askeri lojistik biriminin komutanı Salih Mesfer Alşaer’in; Yemen'in barışını, güvenliğini veya istikrarını doğrudan veya dolaylı olarak tehdit eden eylemlerde bulunduğu gerekçesiyle ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Yemen Yaptırımlar Komitesi'nin 9 Kasım 2021'de aldığı karar kapsamında yaptırım listesine alındığını açıklayan ABD Dışişleri Bakanı, şu ifadeleri kullandı:

“Alşaer, Husilerin 'adli muhafızına' başkanlık ediyor ve Husilerin muhalefetin varlıklarını ele geçirme çabalarında kilit rol oynayan bir figür.

Husilerin Sana'daki sözde 'Özel Ceza Mahkemesi' Alşaer'i bu fonların ve varlıkların 'adli muhafızı' olarak atamıştı. Alşaer'e bağlı kişiler Sana'daki birçok hastaneden elde edilen gelirin yarısından fazlasını el koyarak Yemen'in sağlık krizini şiddetlendirdi.”

Yaptırım kararına dikkat çeken Blinken, “Bu karar, Yemen halkına ABD'nin yanlarında olduğuna dair bir mesajdır” dedi.