image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suriye ile İsrail arasında en önemli sorunlardan biri olan ve eski Başkan Donald Trump tarafından İsrail toprağı olarak tanınan Golan Tepeleri hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Blinken CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Biden Yönetimi’nin Golan Tepeleri’ni İsrail’in parçası olarak tanıdığını söylemekten kaçındı. Blinken yalnızca bölgenin İsrail’in güvenliği açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

“Golan’ı kontrol etmenin İsrail’in güvenliği için büyük önem taşıdığına inanıyorum” diyen ABD Dışişleri Bakanı, Golan Tepeleri üzerindeki yasal konuların güvenlik meselesinin dışında olduğunu zaman içinde Suriye’deki durumun değişmesi koşuluyla, bölgedeki sorunu yeniden ele alabileceklerini kaydetti.

Öte yandan Blinken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat yönetiminin ve İran tarafından desteklenen milislerin İsrail’in güvenliği için önemli tehdit oluşturduğunu dile getirirken, aynı zamanda Biden yönetiminin ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’te tutmaya bağlılığını da tekrar etti.

2019 senesinde Golan Tepeleri’ni İsrail’in bir parçası olarak tanıyan Trump, ABD’nin Orta Doğu’da farklı bir yol izlemesine neden olmuştu.

Ayrıca, Biden’ın danışmanları daha önce yaptıkları açıklamada ABD’nin Golan Tepeleri’nin İsrail toprağı olarak tanınması kararının geri alınmayacağını belirtmişti.