image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan’daki tahliye işlemlerinin bitmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kabil'deki diplomatik varlıklarını askıya aldıklarını duyurdu.

Basın toplantısı düzenleyen Blinken, bu faaliyetlerini Katar'ın başkenti Doha'ya taşıdıklarını açıkladı.

Basın açıklamasında, ABD'nin bugüne kadar 6 bini Amerikan vatandaşı olmak üzere yaklaşık 123 bin kişiyi Afganistan'dan çıkardığını kaydeden Blinken, Afganistan konusunda diplomasiyi elden bırakmayacaklarının altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

"Askeri misyonumuz bitti, yeni bir diplomatik misyon başladı. Öncelikle bu diplomatik misyonu yürütmek için yeni bir ekip kurduk. Kabil'deki diplomatik varlığımızı bugünden itibaren askıya aldık ve faaliyetlerimizi Katar'ın başkenti Doha'ya taşıdık. Yakında bu konuda Kongre'yi bilgilendireceğiz.”

Öte yandan Türkiye ve Katar'ın da bulunduğu ülkelerdeki mevkidaşları ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Blinken, "Afganistan'dan güvenli seyahati sağlamak ve Kabil sivil havalimanını olabildiğince erken açılması konularını görüştük. Bu konuda Türkiye ve Katar'ın çabalarından dolayı müteşekkiriz. Bu çabalar, az sayıda charter uçuşu sağlayacak ve Afganistan'dan ayrılmak isteyen kişilere yardımcı olacak" diye konuştu.