image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Tarafların gerçekleştirdiği görüşmede gündemdeki Ukrayna krizinin yanı sıra Rojava'da yaşanan son gelişmeler ve Ermenistan konusu ele alındı.

Görüşme ile ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Görüşmede, Rusya Federasyonu-Ukrayna gerginliği çerçevesindeki son gelişmeler gündeme gelmiş, Bakan Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında gerilimin diyalog yoluyla azaltılmasına yönelik girişimlerimiz hakkında muhatabına bilgi vermiştir.

Görüşmede, Rojava'daki gelişmeler de ele alınmış, Bakan Çavuşoğlu, PKK-YPG’nin Suriye’deki bölücü faaliyetlerine ve sivillere yönelik saldırılarına dikkat çekmiş ve bu terör örgütüne karşı mücadelemizin kararlılıkla süreceğini vurgulamıştır.

Görüşmede, Kafkaslar'daki son gelişmeler ve Ermenistan’la devam eden normalleşme süreci de ele alınmıştır. Bakan Çavuşoğlu, Blinken’ı 11-13 Mart tarihlerindeki Antalya Diplomasi Forumuna davet etmiştir.

Blinken ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi için geçmiş olsun dileklerini iletmiştir."

 

Blinken-Çavuşoğlu, Rojava ve Ukrayna krizini görüştü!https://t.co/6nv8rh2afH#Turkiye #ABD #Rusya #Suriye #Rojava #Çavuşoglu #Ukrayna #Blinken #KievMoskova #UkraynaKrizi pic.twitter.com/KkDLJlb8Ll

— PeyamaKurd (@peyamakurd) February 8, 2022