image

PeyamaKurd - Ukrayna krizi kapsamında bugün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşecek olan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’yı bir kez daha uyardı.

Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bugün Cenevre'de yapacağı görüşme öncesinde dün akşam Alman ZDF televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Rusya'yı Ukrayna'yı işgal etmemesi konusunda bir kez daha uyaran Blinken, "Eğer bir Rus askeri Ukrayna sınırını aşarsa, o zaman gerçekten derin bir sorunla karşı karşıya kalırız. Bir asker ya da bin asker fark etmez, böylesi bir durum çok açık bir saldırı olur” dedi.

Blinken ayrıca, "Bu gerçek bir risk ve yüksek bir risk. (Rusya) sadece Ukrayna'ya değil, yakın zamanda Belarus'a da asker gönderdi. Yani bu gerçek bir risk" diye konuştu.

Blinken, bugün Cenevre'de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapacağı görüşmede, Rusya'ya güvenlik garantisi verilip verilmeyeceğine ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

"Biz zaten bir uzlaşma gösterdik. Sadece son haftalarda değil, uzun yıllar boyunca. NATO uzun yıllar boyunca elini uzattı. Ne yazık ki defalarca reddedildik. (...)  Bu Rusya'nın ne yaptığına ya da yapmadığına çok bağlı.”

Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bugün Cenevre'de Ukrayna krizini görüşmek üzere bir araya gelecek.