image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) eski komutanlarından Husameddin Ewak, “Suriye’nin genel durumu çok kötü ve daha kötüleşecek gibi görünüyor Rojava’da da durum böyle.. Yaşı da kuruyu da yakacak ateş, bir fırtına bekliyor” ifadelerini kullandı.

Ewak, Suriye, Batı Kürdistan (Rojava), Demokratik Birlik Partisi (PYD), Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Roj Peşmergeleri ne ilişkin konuştu.

İran ve Türkiye ilişkisine de değinen Ewak,  “İran ve Türkiye arasında çelişkiler de var ancak anlaşma da var. YPG’yi ortadan kaldırma konusunda bir anlaşmaları var. YPG’nin var olmaya devam etmesi Terör örgütü IŞİD savaşına bağlı. IŞİD’le mücadele biterse YPG’ye destek veren ülkeler aynı desteği vermeyeceklerdir. YPG de ne uluslararası bir garanti elde etti ne de bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya vardı. Başkaları adına savaşan bir güce dönüşmeye başladı” vurgu yaptı.

“Kandil ihanet olarak adlandırdı”

PYD’nin Rojava’da anti-demokratik uygulamaları olduğuna vurgu yapan Ewak, “Bunu bizzat kendim yaşadım. Ailem onlar tarafından gözaltına alındı. Uluslararası koalisyondan arkadaşlarım ve uluslararası kurumların uğraşları sonucunda serbest bırakıldılar” diye konuştu.

Roj Peşmergeleri’nin Rojava’ya dönüşünü de değerlendiren Ewak, “Rojavalı Peşmergelerin (Roj Peşmergeleri) Rojava’ya dönmesi Kürtlerin birliği ve beraber mücadele etmesi için son derece önemli bir hamleydi. Başta Suriye Kürtlerinin birlik olması yönünde karar almıştık. Kürt halkını savunmak için ortak bir eylem ve savunma planı yapılsın diye Başkan Barzani’ye bir heyet gönderdik. Ancak bu hamle Kandil tarafından reddedildi ve ihanet olarak adlandırıldı.”