image

PeyamaKurd- AKP iktidarının HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine yönelik kayyım atamasına karşı protestolar devam ediyor. Kayyum atamalarına yönelik protestolarda serbest kürsü de kurularak karara karşı Diyarbakırlıların tepkileri dinlendi.

Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınarak yerine kayyum atanmasının ardından Lise Caddesi üzerinde başlatılan oturma eylemi 16'ncı gününde Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Barış Anneleri, kentteki sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

Her gün farklı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin destek verdiği eylemi, bugün Ortadoğu ve bölgeye gezi amaçlı gelen bir Alman heyeti ziyaret etti. Yoğun polis önlemlerin alındığı eylemde ayrıca eylemin yapıldığı alana çıkan yol bariyerlerle çift yönlü araç trafiğine kapatıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, kayyım atamalarının siyasi bir karar sonucu olduğunun altını çizerek, “Bu ilk değil. 31 Mart’ta kayyumları onlara gönderdik. Yakın bir zamanda bir daha kayyumlarını onlara göndereceğiz. Ne yaparsanız yapın, Kürt halkı kayyumlarınıza, saldırılarınıza, katliamlarınıza karşı boyun eğmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Beyaz tülbentli annelerden Aklime Hanas da kayyımlara oy vermediklerini söyleyerek, “Zulümle, hırsızlıkla, kayyumla bir yere varamazlar. Yarın yine seçim olsa, kayyumlara oy vermeyeceğiz. Zulme, hakarete ve kayyuma karşı mücadele edeceğiz” dedi.