image

PeyamaKurd - Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdikleri aşı ile dünya gündeminin en üst sıralarına çıkan Alman BioNTech şirketinin kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e Almanya’nın en önemli devlet ödülü olan “Yıldızlı Büyük Liyakat Nişanı" verildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’inde katıldığı törende Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'ye liyakat nişanı Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier verdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Steinmeier, Türeci-Şahin çiftinin hemen herkesten önce korona virüsünün ciddiyetini ve pandemiye dönüşeceğini gördüklerini, kamuoyunun hastalığı umursamadan yaşadığı bir dönemde bilimsel çalışmalarına başlayarak, çok kısa bir sürede aşı geliştirdiklerini hatırlattı.

Dr. Özlem Türeci, normal şartlar altında yıllarca süren bir araştırma sürecini 11 haftada tamamlayarak koronavirüsüne karşı aşı geliştirdiklerini, bunun bir takım çalışmasının sonucu olduğunu belirterek, BioNTech çalışanlarına teşekkür etti. Türeci, "Geliştirdiğimiz aşı, koronavirüsünü yenebileceğimizi gösterdi. Daha önümüzde zorlu bir dönem var. Ama tünelin sonunda ışık görünüyor ve giderek aydınlanıyor" ifadesini kullandı.

"Şahin: Pandemiyi kontrol altına alacağız"

Prof. Dr. Uğur Şahin de BioNTech şirketinde 60 ülkeden 2 bin bilim insanının çalıştığını ve bunun ortak bir hedefe ulaşmanın önemini kanıtladığını söyledi.

Şahin koronaya karşı yolun üçte ikisini geride bıraktıklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Korona'ya karşı verdiğimiz mücadelede yolun üçte ikisini geride bıraktık. Üçüncü dalganın içindeyiz. Önümüzde bizleri çok zorlayacak bir altı ay var. Moralleri bozmadan yolumuza devam etmeliyiz. Biz, yaz aylarının sonuna kadar isteyen herkesin aşı olabilmesi için elimizden gelen herşeyi yapacağız. Pratik düşünerek, aşılama kampanyasında tüm aşıları değerlendirerek, pandemiyi kontol altına alacağız."