image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın devam ederken İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu’ndaki (SAGE) bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantlarının birleşme (rekombinasyon) olasılığına karşı uyararak, bunun daha önce karşılaşılan koronavirüs varyantından çok daha ölümcül olabileceğini kaydetti.

Yeni varyantlara ilişkin İngiltere merkezli Express gazetesinin haberine göre, hükümetin koronavirüs risklerini değerlendirmesine yardımcı olan SAGE bünyesindeki bilim insanları, bu hafta bir araştırma makalesi yayımladı.

Konuyla ilgili yayımlanan makalede, iki varyantın birleşmesi halinde mevcut sağlık krizinin daha da kötüleşeceğine dikkat çekilerek, bu birleşmenin mevcut aşılara dirençli bir mutasyonla sonuçlanacağı vurgulandı.

Söz konusu mutasyonun geçmişte karşılaştığımız herhangi bir mutasyondan çok daha ölümcül olacağına vurgu yapan bilim insanları, bu durumun ‘gerçekçi bir olasılık’ olduğunu kaydetti.

Öte yandan bilim insanlarına göre, koronavirüs kaynaklı ölüm oranı hala nispeten düşük ve hastalığa yakalanan her 100 kişiden en fazla 5’i hayatını kaybetti.