image

PeyamaKurd - ABD ile Türkiye arasında büyük bir kriz olarak devam eden F-16'ların geleceği merak ediliyor.

Joe Biden yönetiminin, Türkiye'ye F-16 parçaları ile bu uçaklarda kullanılacak bazı füze ve radar sistemlerinin satışı konusunda ABD Kongresi'ne ön bilgilendirme yaptığı ifade edildi.

Türkiye'nin talep ettiği ABD yapımı F-16 savaş jetleriyle ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı.

Wall Street Journal'ın (WSJ) konuya yakın ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Ukrayna savaşında oynadığı rolün ardından Biden yönetimi, Türkiye'ye F-16 satışının da önünü açabilecek yeni silah satışları konusunda çalışmalarını artırdı.

“Hazırlanan taslak kongreye gönderildi”

Buna göre Biden yönetimi, Senato ve Temsilciler Meclisi liderlerine geçen ay gönderdiği gayrı resmi bildirimde, Türkiye'ye bazı F-16 parçaları ile bu uçaklarda kullanılacak füze ve radar sistemleri satılması konusunda hazırladığı taslağı Kongreye gönderdi.

Kongre liderlerinin bu satışa itiraz etmemeleri durumunda ilerleyen günlerde resmi satış bildiriminin Kongreye yapılması bekleniyor.

Yetkililer, Biden yönetiminin söz konusu adımında Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmelere öncülük etmesi ve Ukrayna ordusuna SİHA desteği vermesinin etkili olduğunu ifade ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığının Kongreye mart ayında gönderdiği mektupta da, "Türkiye'ye F-16 satılmasının ABD'nin ulusal çıkarlarına uygun olduğu" belirtilmişti.