image

PeyamaKurd - ABD’de Joe Biden yönetiminin, geçen yıl Rojava Özerk Yönetimi ile anlaşma imzalayan Amerikan petrol şirketi Delta Crescent Energy’e verilen “yaptırımlardan feragat” lisansını uzatmama kararı aldığı iddia edildi.

Al Monitor’da yer alan habere göre Biden, Rojava Özerk Yönetimi ile Nisan 2020’de petrol anlaşması imzalayan Delta Crescent Energy firmasının lisansını yenilemeyerek Trump’ın “petrol için kalıyoruz” politikasına son verdi. Biden yönetiminin bu hamlesi ile “Suriye’de insanlar için kalıyoruz” mesajını öne çıkardığı belirtildi.

Biden yönetiminin bu kararının bir değişiklik olmaktan öte politika düzenlemesi olduğuna dikkat çekilen haberde, “bu nedenle, bölgede başka hiçbir şirkete de feragat verilmeyeceği” vurgusu yapıldı.

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump, Ekim ve Kasım 2019'da ABD güçlerinin Rojava’da “sadece petrol için” kalacağını ve “petrol için savaşmak zorunda kalabileceklerini” söylemiş, bu durum Şam ve Ankara'nın yanı sıra, Rusya ve İran'ın tepkisine yol açmıştı.

“James Jeffrey feragatnameyi yenilemek için rol oynadı”

İsminin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor'a konuşan bir kaynağa göre, şirketin feragatnameyi yenilemek için aktif bir lobi kampanyası başlattığı ve hatta ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in de bu çabalara dahil olduğu iddia edildi.

Ancak şu anda Wilson Center'ın Ortadoğu Programı'na başkanlık eden Jeffrey’in “lobi yaptığı” iddialarına yanıt vermediği de aktarıldı.

“DSG sözleşmeyi uzatmaktan yana”

Öte yandan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Washington temsilcisi Sinem Muhammed de siteye verdiği demeçte, Özerk Yönetimin lisansı uzatmaktan yana olduğunu belirtti.

Biden yönetimi ile “mükemmel ilişkileri” olduğunu vurgulayan Muhammed, Rojava’daki ekonomik sorunlara dikkat çekerek, uluslararası yaptırımlar ve kapalı sınırlarla birlikte “ekonomik kuşatma” altında olduklarını, bu yıl kuraklık nedeniyle de zor bir dönem geçirdiklerini ve Özerk Yönetimin kontrolü altındaki bölgesinde yaşayan 5 milyon insanın bu durumdan etkilendiğini anlattı.