image

PeyamaKurd- Biden yönetimi, Texas'taki bir federal mahkemenin kararına tepki göstererek, göçmenlerin tutuklanması ve sınır dışı edilmesi için kaynakları kamu güvenliği ve ulusal güvenlik için tehdit olarak kabul edilenlere odaklayan bir emri askıya aldı.

Cumartesi günü, İç Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Kesinlikle katılmamasına" ve temyize gitmesine rağmen, bu ay yayınlanan karara uyulacağı belirtildi.

“Göçmenler arasında, korkuya sebep olacak”

Göçmen savunucuları ve uzmanlar, dün yaptıkları açıklama ile Joe Biden'ın emrinin askıya alınmasının, yalnızca göçmen toplulukları arasında korku artıracağını söyledi.

Konuya dair konuşan Cornell Üniversitesi göçmenlik hukuku profesörü Steve Yale-Loehr, “Ülkede yasa dışı olarak yaşayan birçok kişi, yasalara saygılı olsalar bile, gözaltına alınacakları endişesiyle evlerini terk etmekten korkacaklar.”dedi.

Kimin tutuklanıp sınır dışı edileceğine öncelik verilmesinin bir zorunluluk olduğunu belirten Yale-Loehr, "Göçmenlik yasamızı ihlal eden herkesi alıp davaya koymak için yeterli ajanımız yok" ifadelerini kullandı.