image

PeyamaKurd- ABD Başkanı Joe Biden, G7 Liderler Zirvesi öncesinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi. Kısa süre sohbet eden iki lider, Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşta, Batılı ülkelerin birlikteliğine dikkat çekti.

Görüşme esnasında Rusya-Ukrayna savaşına değinen ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’de son haftalarda düzenlediği saldırıların “barbarlık” olduğunu ifade etti.

Putin, G7’nin dağılacağını umuyor

Joe Biden, “Birlikte durmalıyız çünkü (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin başından beri NATO ve G-7’nin bir şekilde dağılacağını umuyor. Ama bunu yapmadık ve yapmayacağız.” dedi.

“Birliktelik sürdürülmeli”

Almanya Başbakanı Scholz da Putin'in bu birlikteliği beklemediğini belirterek, bu birliğin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. Biden bu birlikteliğin sağlanması konusunda oynadığı rolden dolayı Scholz'a teşekkür etti.

Joe Biden, Almanya, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Japonya ve İtalya'dan oluşan G7 ülkelerinin liderleri bugün başlayacak ve 28 Haziran'a kadar sürecek zirve kapsamında ilk kez ABD Başkanı olarak Almanya'ya geldi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da 2021'in sonunda eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'den devraldığı görevi çerçevesinde ilk kez G7 Zirvesi'ne katılıyor.