image

PeyamaKurd - İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Veliah Prens Muhammed bin Selman ile arasına mesafe koyacağını, bu konuda eski Başkan Trump’tan daha farklı bir yol izleyeceğini belirtti.

Gazete, Joe Biden’ın, tüm insan hakları ihlallerine karşın Trump ile iyi ikili ilişkileri sayesinde ABD ile ilişkilerini geliştiren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile arasına mesafe koymak kararı aldığını yazdı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin ABD’nin Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden ‘düzenleyeceği’ ve Biden’ın Prens Selman ile görüşmek yerine Kral Selman’ı muhatap alacağını açıklamasının ardından yayımlanan makalede, Biden’ın Selman’ı gözden çıkardığı iddia edildi.

Trump, Türkiye’de öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetine adı karışan Prens Selman’ı, uluslararası gelen tüm tepkilere rağmen korumuş ve cinayeti geçiştirerek Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ekonomiye dikkat çekmişti.

Trump, o dönemde CIA’in Kaşıkçı cinayetinin sorumlusu olarak Prens Salman’ı gösterdiği raporu ciddiye almadığını ilan etmişti.

Biden yönetiminin ise Suudi Arabistan ve Prens Selman konusundaki politikasına yönelik ilk belirgin açıklamalarının, Cemal Kaşıkçı cinayetinde Prens Selman’ın rolünü anlatan raporun Kongre’ye sunulmasından önce gelmesi dikkat çekti.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğu toplantıda, ABD ile Suudi Arabistan ilişkilerinde yeniden bir 'ayarlamaya gitmeyi' planladığını ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman yerine Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz ile irtibat kuracağını belirtmişti.