image

PeyamaKurd - Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, Joe Biden ile Kazımi arasında bir telefon görüşmesinin sağlandığı kaydedildi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Irak Başbakanı Mustafa Kazımi arasındaki görüşmede, Bağdat ve Erbil’de son günlerde yaşanan roketli saldırıların ele alındığı bildirildi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, "Başkan, ABD'nin Irak'ın egemenlik ve bağımsızlığına olan desteğini teyit etti ve Başbakan'ın liderliğini takdir etti. İkili, son günlerde Iraklı ve Koalisyon personelini hedef alan roket saldırılarını ele aldı ve saldırıların faillerinin tamamıyla sorumlu tutulması gerektiği konusunda mutabık kaldı" ifadelerine yer verildi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi'de yaptığı açıklamada ABD Başkanı Joe Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Kazımi, Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgesel barış ve istikrar, terör örgütü IŞİD ile mücadele ve Irak ile ABD ilişkilerini güçlendirme taahhüdleri gibi konuların masaya yatırıldığını kaydetti.

Geçen hafta Kürdistan Bölgesi’nin başkentinde ABD askerlerinin de konuşlu olduğu Erbil Havalimanına ve önceki günde Bağdat'taki korunaklı Yeşil Bölge'ye roketli saldırılar gerçekleştirilmişti.