image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, Suriye’ye yönelik Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzatma kararının yer aldığı mektubunda Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonları hakkında önemli bir uyarıda bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye acil durumun bir yıl daha uzatılmasını öngören kararı hakkında bir mektup gönderen Biden, “Türkiye hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor” dedi.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre Beyaz Saray'ın kararla ilgili açıklamasında, eski Başkan Donald Trump’ın 14 Ekim 2019’da 13894 sayılı kararnameyle hem Suriye’deki hem de Suriye’yle ilişkili durumların, ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına getirdiği alışılmadık ve olağanüstü tehditle baş etmek için “Uluslararası Acil Ekonomik Yetkiler Yasası” uyarınca ulusal acil durum ilan ettiği hatırlatıldı.

Biden Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği ve söz konusu kararıyla ilgili gerekçelerini açıkladığı mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’deki ve Suriye’yle ilişkili durumlar, özellikle de Türkiye hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor. Bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor. Bu eylemler ABD’nin dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor.”