image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD'in yeni liderine yönelik yapılan operasyonun ayrıntılarına yer veren ABD Başkanı Joe Biden, “ABD'yi korumak adına IŞİD üzerindeki baskıyı sürdürmek için yakın müttefik ve ortaklarımızla, Demokratik Suriye Güçleri'yle, Kürt Peşmergeler dahil Irak güvenlik güçleriyle ve Uluslararası Koalisyon’un 80'den fazla üyesiyle birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, IŞİD lideri Ebu İbrahim Haşimi el Kureyşi'nin, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Atme kasabasında düzenlenen operasyonda ölmesinin ayrıntılarını basın toplantısıyla duyurdu.

Yeni IŞİD lideri Kureyşi'nin operasyon sırasında kendisini havaya uçurduğunu açıklayan ABD Başkanı Biden, Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) de teşekkür etti.

"DSG'nin asli ortaklığının da bize yardımı dokundu"

IŞİD'e yönelik operasyona değinen Biden, "Dün gece benim emirlerimle hareket eden Amerikan askeri güçleri, dünyaya yönelik çok büyük bir terörist tehdidi, IŞİD'in Hacı Abdullah olarak bilinen küresel liderini ortadan kaldırdı" açıklamasında bulundu.

Başkan Biden, ABD askerlerine ve ailelerine müteşekkir olduğunu belirterek, operasyon konusunda, DSG'ye de teşekkür ederek, "Aynı zamanda Suriye Demokratik Güçleri'nin asli ortaklığının da bize yardımı dokundu" şeklinde konuştu.

Biden, ABD istihbaratına ve ulusal güvenlik birimlerine teşekkür ederek, "Bu operasyon, Amerika'nın terörist tehditleri dünyanın neresinde saklanırlarsa saklansınlar, onlara uzanıp ortadan kaldırma becerisinin göstergesidir" sözlerine yer verdi.

"Peşmerge ile çalışmaya devam edeceğiz"

Basın açıklamasının sonunda ise'ABD'yi terör tehditlerinden korumaya devam edeceğini' belirten Biden şu değerlendirmede bulundu:

"Ve ABD'yi korumak adına IŞİD üzerindeki baskıyı sürdürmek için yakın müttefik ve ortaklarımızla, Demokratik Suriye Güçleri'yle, Kürt Peşmergeler dahil Irak güvenlik güçleriyle ve Uluslararası Koalisyon’un 80'den fazla üyesiyle birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

Ezidi soykırımı ve katliamına dikkat çekti

Ayrıca konuşmalarında "Ezidi halkına karşı, 2014 yılında Irak'ın kuzeybatısında yapılan soykırımın arkasındaki itici güçtü" diyen Biden, "Hepimiz yürek burkan hikayeleri, köylerin tamamen yok edildiği katliamları, binlerce kadının ve kızın köle olarak satıldığı, tecavüze maruz bırakıldığı, savaş silahı olarak kullanıldığını hatırlıyoruz" dedi.