image

PeyamaKurd - ABD’de 46’ncı başkanlık yarışını kazanan Demokrat Parti adayı Joe Biden, İran’ın sahip olduğu nükleer silahlarla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Biden yönetiminde ABD-İran ilişkileri merakla beklenirken Biden, konuyla ilgili olarak İran’ın nükleer silahlara sahip olmasına izin veremeyeceklerini belirtti.

İran nükleer programının kilit ismi Muhsin Fahrizade'ye suikastın ülke ile ilişkilerin geleceğini nasıl etkileyeceği konusunda ilk kez değerlendirmede bulunan Biden, Trump yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilmesini eleştirerek, O (Trump), daha sıkı bir taviz alacağını düşünerek anlaşmadan çekildi. Peki ne elde ettiler? Onların (İran) nükleer malzemelere erişme imkanını artırdılar” dedi.

"İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına izin veremeyiz”

Biden İran’ın nükleer silahları hakkında "İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına izin veremeyiz” dedikten sonra, “Şu anda nükleer silah üretmeye yetecek malzemeye ulaşmaya daha yakınlar ve üzerine bir de füze sorunu var” ifadesini kullandı.

Dış politikada müttefiklerle ve uluslararası taraflarla birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapan Biden, "Bunlar zor meseleler. Bir şeyi biliyorum ki bunları yalnız başımıza aşamayız” dedi.

Öte yandan Biden, Rusya ve Çin aile ABD arasındaki ilişkilerinde sorunlu olduğunu vurgulayarak “Yalnızca İran ile değil, Rusya ve Çin ile ilişkilerimizde ve diğer meselelerde daha büyük bir grubun parçası olmalıyız” açıklamasında bulundu.