image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, Washington'da Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran ile sürmekte olan nükleer müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin İran ile başlattığı dolaylı görüşmelerin nükleer anlaşmayı kurtarıp kurtarmayacağını bilmek için ‘henüz erken’ olduğunu dile getiren Biden, İran'ın Cuma günü açıkladığı ve uluslararası yükümlülüklerin yeni bir ihlali olan uranyum zenginleştirmenin yüzde 60'a yükseltilmesi kararının çıkmazdan kurtulmaya ‘asla’ yardımcı olmayacağını kaydetti.

Biden Viyana’da devam eden görüşmelere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Her şeye rağmen, geçen haftadan beri Viyana'da gerçekleştirilen ve nükleer anlaşmaya geri dönüş amacıyla yapılan görüşmelere İran'ın katılımını sürdürmesi memnuniyet verici. Müzakerelerin sonucunu bilmek için henüz erken, ancak görüşmelere devam edeceğiz.”

“İran’ın uranyum zenginleştirme kararı”

İran, Cuma günü yaptığı açıklamada uranyum-235 izotopunu yüzde 60'a kadar zenginleştirmeye başladığını duyurdu.  Bu adım Tahran’ın uluslararası topluma karşı nükleer faaliyetleri konusundaki yükümlülüklerinin yeni bir ihlali olarak geldi.

İran'ın uranyumu yüzde 60'a kadar zenginleştirmeye başladığını duyurması, nükleer anlaşmaya geri dönülmesi amacıyla Viyana'da Avrupa Birliği gözetiminde gerçekleştirilen görüşmelerin gölgesinde geldi. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2018'de tek taraflı olarak çekilme kararı ile nükleer anlaşma akamete uğramıştı.