image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, çekilme kararıyla beraber ülkede Taliban’ın hızla kontrolü sağladığı bir sahaya dönüşen Afganistan hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Joe Biden, Afganistan'da son birkaç gün içinde birçok şehrin Taliban'ın kontrolüne geçmesine rağmen ülkeden çekilme kararından pişman olmadığını ifade etti.

Yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketinin Senato'da onaylanmasının ardından Beyaz Saray'da değerlendirmelerde bulunan Biden, “Wall Street'te tahminde bulunanlar, gelecek 10 yıl içinde ekonomimizin trilyonlarca dolar genişleyeceğini ve halihazırda beklenenin ötesinde yılda 2 milyon ilave iş yaratacağını öngörüyor” ifadesini kullandı.

Afganistan açıklaması: Pişman değilim!

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Biden, Afganistan'da son birkaç gün içinde birçok şehrin Taliban'ın kontrolüne geçmesine ilişkin bir soru üzerine, 20 yılda trilyonlarca dolar harcadıklarını, 300 binden fazla Afgan kuvvetini modern ekipmanlarla donattıklarını ve eğittiklerini anımsattı.

Afgan liderlerin siyasi olarak bir araya gelmeleri gerektiğinin farkına varmaya başladıklarını düşündüğünü belirten Biden, “Taahhüdümüzü tutacağız ama kararımdan pişman değilim” ifadelerini kullandı.

“Verdiğimiz tüm taahhütleri tutmaya çalışacağız”

ABD Başkanı Biden, Afgan liderlerin ulusları için savaşmak amacıyla bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Yakın hava desteği sağlayarak, hava kuvvetlerinin çalışır durumda olduğundan emin olarak, kuvvetlerine yiyecek ve ekipman ikmali yaparak ve tüm maaşlarını ödeyerek verdiğimiz taahhütleri tutmaya devam etmemiz konusunda ısrar edeceğim ama savaşmayı istemek zorundalar.”