image

PeyamaKurd - Belarus-Polonya sınırında yaşanan göçmen krizi hakkında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, endişelerini dile getirdi.

Biden, Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizinin büyük endişe kaynağı olduğunu, buna ilişkin kaygılarını Rusya ve Belarus'a ilettiklerini ifade etti.

Camp David'e hareketinden önce Beyaz Saray muhabirlerinin Belarus-Polonya sınırındaki krizine ilişkin sorusunu yanıtlayan Biden şu ifadeleri kullandı:

“Endişemizi Rusya ve Belarus'a ilettik. Bu durumun bir sorun olduğunu düşünüyoruz.”

Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizi!

Geçtiğimiz günlerde çoğunluğu Kürt kalabalık bir grup Belarus sınırından hareket ederek Polonya sınırına doğru hareket etmiş bunun üzerine Polonya güvenlik güçleri alarma geçerek geçişleri engellememişti.

İki ülke arasında sıkışan sığınmacıların soğuk hava koşulları ve yetersiz beslenme nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği son 2 ayda, bu sebeplerle yaklaşık 10 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.​​​​​​​

Avrupa Birliği (AB), Belarus yönetimini, Kürdistan Bölgesi, Irak ve Suriye’den gelen sığınmacıları AB ülkeleri Polonya, Litvanya ve Letonya sınırlarına göndererek düzensiz göçü araç olarak kullanmak ve Birliği bu yolla istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçluyor.