image

PeyamaKurd - ABD Başkanı, bazı eyalet valilerinin Kovid-19 mücadeleyi engelleyici adımlar attığını ifade ederek, “Bu çabaya yardımcı olmuyorsanız, bari olanlara engel olmayın” sözlerini kullandı.

Biden, bazı eyalet valilerinin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleyi ve aşılama oranını arttırma çabalarını engelleyici adımlar attığını belirtti.

Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen Joe Biden, Kovid-19 vakalarının hızla arttığı özellikle Florida ve Teksas valilerinin uygulamalarını eleştirdi. ABD’de son bir haftadaki yeni vakaların üçte birinin bu iki eyalette tespit edildiğine dikkati çeken Biden, virüsün hiçbir sınır tanımadığını ve bu süreçte “herkesin liderlik göstermesine ihtiyaç olduğunu” vurguladı.

Geçen hafta federal çalışanlara aşı olduklarını ibraz etmeleri şartını getirdiklerini hatırlatan Biden, bu açıklamadan sonra birçok eyalet ve yerel yönetimin ve özel şirketlerin de çalışanları için benzer tedbirlere başvurmaya hazırlanmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ancak Biden, bazı eyalet yönetimlerini kast ederek, “Bazıları öne atılmayı reddetti. Bundan hayal kırıklığı duyuyorum. Bazı valiler doğru adımları atmada istekli davranmıyor. Bu valilere mesajım şu: Lütfen, eğer yardım etmeyecekseniz, en azından doğru olanı yapmaya çalışanlara engel olmayın” dedi.