image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu dile getiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "Rusya'nın her an Ukrayna'ya saldırabileceği bir aşamadayız" açıklamasına yer verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna ve Rusya gerilimine ilişkin son gelişmelere dikkat çekti.

Sözcü Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Ukrayna ve Almanya'ya bir gezi gerçekleştireceğini anımsatarak, Blinken'ın burada Ukrayna-Rusya gerilimini azaltmak için görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un bu sabah gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Cenevre'de bir görüşme yapma konusunda mutabık kaldığını belirten Psaki, Blinken'ın bu görüşmede Rusya'yı gerginliği azaltma konusunda uyaracağını vurguladı.

Psaki, Ukrayna-Rusya geriliminin sorumlusunun sınıra on binlerce asker yığan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu ifade ederek şu sözlere yer verdi:

"Açık konuşayım; şu anda durum oldukça tehlikeli. Rusya'nın her an Ukrayna'ya saldırabileceği bir aşamadayız. Blinken, Cenevre'deki görüşmede, bu konuda diplomatik bir yol olduğunu açıkça dile getirecek. Ukrayna'yı işgalin ağır ekonomik sonuçlarının acısını çekip çekmeyeceği Putin ve Ruslara bağlı."