image

PeyamaKurd - Beyaz Saray’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Rusya'nın Taliban bağlantılı militanlara Afganistan'daki ABD askerlerini öldürmeleri için para teklif ettiği iddiasının Başkan Trump ile paylaşılmadığını dile getirdi. 

Sözcü McEnany, ABD istihbaratının, Rusya'nın Afganistan'daki ABD askerlerini öldürmesi için Taliban'a para teklifi yaptığı iddialarına ilişkin Trump'ı bilgilendirmediğine dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: 

"İstihbarat toplumunda, söz konusu suçlamalara ilişkin bir fikir birliği yok. Aslında, bu bilgilerin gerçekliği yansıtıp yansıtmadığına ilişkin ciddi fikir ayrılığı var. Başkan Trump'a teyit edilmemiş istihbaratlar konusunda bilgilendirme yapılmıyor. Bu istihbarat da teyit edilmemişti." 

Beyaz Saray Sözcüsü, New York Times'ın söz konusu iddialar hakkındaki haberine de tepki göstererek, New York Times'ın genellikle "yanlış" içerikli haberler yaptığını ileri sürdü. 

Ayrıca açıklamasının devamında New York Times ve Washington Post gibi gazetelerin Rusya Soruşturması hakkında da "yalan" haberler yaptığını öne süren McEnany, "Artık Washington Post ve New York Times'ın aldığı Pulitzer ödüllerini iade etmesinin zamanının geldiğini düşünüyorum" sözlerine yer verdi.