image

PeyamaKurd - Beyaz Saray, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasında geçen telefon görüşmesi hakkında açıklama yaptı.

Kalın ile Sullivan arasında geçen telefon görüşmesine ilişkin, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne imzalı yazılı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini almasından dolayı ABD’nin endişeli olduğu vurgulandı.

ABD ile Türkiye arasında gerçekleşen ilk üst düzey temasa ilişkin açıklama yapan Beyaz Saray, “Bay Sullivan, yapıcı ABD-Türkiye bağları kurmak, iş birliği alanlarını genişletmek ve anlaşmazlıkları etkin bir şekilde yönetmek istediğinin altını çizdi” ifadesi kullanıldı.

Görüşmede Sullivan, Biden yönetiminin demokratik kurumlar ve hukukun üstünlüğünü desteklemeye yönelik kararlılığının da altını çizdi.

Ayrıca açıklamada Sullivan’ın, Türkiye ve Yunanistan arasında keşif görüşmelerinin yeniden başlamasından memnuniyet duyduklarını belirttiği ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs görüşmelerini yeniden başlatma planına da destek mesajı verdiği kaydedildi.