image

PeyamaKurd - Biden-Erdoğan zirvesine değinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan açıklamasında, “Biden ve Erdoğan görüşmesinde S-400 konusu gündeme geldi. Bu konuda bir çözüme varılamadı ancak diyaloğa devam edilmesi için taahhüt verildi” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray'da basına açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, S-400 konusuna değindi.

Sullivan açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili açıklamasında, "Biden ve Erdoğan görüşmesinde S-400 konusu gündeme geldi. Bu konuda bir çözüme varılamadı ancak diyaloğa devam edilmesi için taahhüt verildi" dedi.

"Biden, Türkiye'ye destek taahhüdü verdi"

Zirve görüşmesinde ABD'nin Afganistan'dan çıkma sürecinde Kabil Uluslararası Havalimanı konusunun da gündeme geldiğini belirten Sullivan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan bu havalimanının güvenliğinin sağlanması konusunda belirli desteğe ihtiyaç duyacağını söyledi, Biden da kendilerine destek taahhüdü verdi" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Sullivan konuşmalarında, iki liderin de ekiplerini nihai plan konusunda çalışılması için görevlendirdiğini belirterek şunları belirtti:

"Türkiye'nin (Kabil) Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının güvenliğinin sağlanmasında öncü rol oynaması konusunda mutabakata varıldı. Şimdi bunu nasıl uygulayacağımız konusunda çalışıyoruz."

Ulusal Güvenlik Danışmanı, Taliban'ın Kabil çevresindeki diplomatik ve güvenlik alanlarına saldırma ihtimaline karşı duyulan endişeleri ciddiye aldıklarını da vurguladı.