image

PeyamaKurd - Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'a yönelik saldırılarının artmasına ilişkin açıklamada bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "Bu saldırılar kabul edilemez ve tehlikelidir, masum sivillerin ve bölgedeki ABD'lilerin de hayatını tehlikeye atmaktadır" değerlendirmesine yer verdi.

Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında konnuşan Jen Psaki, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Sözcü Psaki, İran destekli Husilerin Suudi Arabistan'a yönelik artan saldırıları nedeniyle tedirgin olduklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Bu eylemler, barış konusunda ciddi olan bir grubun eylemleri değildir. Bu saldırılar, kabul edilemez ve tehlikelidir, masum sivillerin ve bölgedeki ABD'lilerin de hayatını tehlikeye atmaktadır."

Tehditler konusunda Suudi Arabistan ile yakın ilişkilerinin sürdüğünün altını çizen Psaki, "Suudi Arabistan, bu tarz saldırılarla sürekli karşılaşıyor. Yemen'den ve bölgedeki diğer ülkelerden gelen gerçek tehditlerle karşı karşıya olduklarının farkındayız" denildi.

Ayrıca Psaki, Suudi Arabistan'ın topraklarını tehditlerden koruma kapasitesinin geliştirilmesi için yeni yollar aradıklarını aktararak, İran ile nükleer anlaşma sürecine ilişkin de güncel bir gelişme olmadığını vurguladı.