image

PeyamaKurd - Beyaz Saray’dan gelen açıklamada, ABD'nin Avrupa ile İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelere katılmadan önce İran'a uygulanan yaptırımları kaldırmayı planlamadığı bilgisi paylaşıldı.

Reuters haber ajansının haberine göre, Başkan Joe Biden ve bazı yardımcılarını Michigan'a taşıyan uçakta muhabirlere açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "diplomatik diyalog" öncesinde İran ile ilgili "ek adımlar atma planı yok" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Avrupa Birliği ülkeleriyle video konferans yoluyla gerçekleştirmiş olduğu toplantıda, Washington'un, Tahran ile P5+1 ülkelerinin de katılımıyla 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nı (KOEP) ya da bilinen adıyla nükleer anlaşmayı yeniden müzakere etmeye hazır olduğu yönünde açıklama yapmıştı.

Blinken’ın bu açıklamalarının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da, Avrupa Birliğinin (AB) organize edeceği ve 5+1 ülkeleri ile İran'ın yer alacağı bir toplantıya hazır olduklarını açıklamıştı.

ABD’nin bu açıklamalarına karşılık olarak İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade verdiği yanıtta, yaptırımlar kaldırılmadan nükleer anlaşma konusunda ABD ile 5+1 düzeyindeki toplantılara katılmayacaklarını bildirdi.

Öte yandan İsrail Başbakanlık ofisinden gelen açıklamada, Blinken’a bu sözlerinden dolayı tepki gösterilerek, "Washington'un anlaşmaya dönüşü, İran'ın nükleer silah elde etmesinin yolunu açacak" ifadesi kullanıldı.