image

PeyamaKurd- İdlib’de Şam rejimi ve Türkiye arasında artan gerginlik Amerikan’ında gündeminde.

İdlib ile ilgili açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Türkiye’ye desteklerini dile getirdi fakat, “İdlib'e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum" dedi.

İdlib'de Esad rejimi ile birlikte Rusya ve İran'ın da Türk askerleri ve Türkiye ile birlikte çalışan unsurlara saldırdığını belirten danışman O'Brien, "Küresel bir polis olarak oraya paraşütle inip saldırıları durdurmamız mı bekleniyor?" sorusu ile yorumladı.

‘İdlib'e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum’

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ilişkinin inişli-çıkışlı olduğunu söyleyen O'Brien, "Suriye'deki sivil katliamlarının durdurulması gerektiğini yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz, fakat İdlib'e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

‘Esad ve İranlılar da çok kötü bir aktör’

O'Brien, “Suriye ve İdlib'de barışa yönelik bir çözüm için çaba gösteriyoruz ve bu çabayı sürdüreceğiz. İdlib'deki durum çok kötü. Esad çok kötü bir aktör. İranlılar da çok kötü bir aktör. Ruslar ve Türklerin adımları oradaki duruma yardımcı olmuyor. Fakat biz Rusların, İranlıların ya da Esad'ın tüm kötü eylemlerini durdurma pozisyonunda değiliz. Oradaki kötü durumu sona erdirecek sihirli bir şey yok" diye aktardı.

O'Brien'ın açıklamaları, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i İdlib konusunda müzakerelerde bulunmak üzere dün Ankara'ya gönderdiklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun açıklamalarının ardından soru işaretlerine neden oldu.