image

PeyamaKurd - İngiliz haber ajansı Reuters'ın geçtiği son dakika haberine göre, ajansa konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, İran'a "çok yakında" yeni yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladı.

Açıklamada bulunan Beyaz Saray yetkilisi, "İran'a çok yakında yeni yaptırımlar uygulayacağız" değerlendirmelerde bulundu.  

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Moskova’da görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, ABD’nin, İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çıkmasını eleştirdi. Lavrov, İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurmasının ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uymayarak anlaşmadan çıkmasından kaynaklandığını belirtti.

Lavrov, ABD’nin anlaşmadan çıkma kararı nedeniyle İran’ın taahhütlerini durduğuna değinerek, “BMGK kararlarına uymayan ABD’nin sorumsuz davranışı nedeniyle İran nükleer anlaşmasıyla ilgili kabul edilemez durum oluştu.  Bu durumun çözülmesini görüşeceğiz” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, İran'ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durduracağına yönelik açıklamasını Almanya, İngiltere ve Fransa’yı kapsayan E3 ülkeleri olarak ayrıntılı değerlendireceklerini ifade etti.