image

PeyamaKurd - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "Müslüman Kardeşler üyesi ve ABD'nin paralı askeridir” ifadelerini kullandı.

Esad, "İhvancı Erdoğan, hadiselerin arkasında kendi varmış gibi görünmeye çalışıyor. Bazen sinirleniyor, tehditler savuruyor. Son dönemlerde de sabrı tükendi. Bunlar büyük sorun. Aslında o ABD'nin küçük bir paralı askeri” dedi.

‘Türkiye, 8 yıl ABD’ye yalvardı’

Güvenli bölge konusuna ilişkin de konuşan Esad, Türkiye'nin savaşın henüz ilk yılında güvenli bölge meselesini ortaya attığını ve Suriye'nin kuzey ve doğusuna girmek için 8 yıl ABD'ye "yalvardığını" iddia etti.

"ABD (Türkiye'ye) her zaman 'kenarda dur' dedi. Niye? Çünkü o dönemde teröristler görevlerini başarıyla sürdürüyordu” ifadelerini kullanan Suriye Devlet Başkanı, "Halep, Deyri-zor ve Hama gibi kentlerde kontrolün sağlanmasının ardından ABD için işlerin değiştiğini ve 'ortalığı karıştırmak' için Türkiye'nin rolünün önem kazandığını" diye belirtti.

'Sizi devletinizden başka kimse korumaz'

Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) de seslenen Esad: "Sizi devletinizden başka kimse korumaz. Eğer ülkeyi savunmak için kendinizi hazırlamazsanız, onların (Türklerin) kölesi olmaktan başka bir şey yapamazsınız” diye konuştu

ABD ordusunun ayrılmasından sonra Türkiye'nin bölgede daha fazla etkili olmaya çalışacağını kaydeden Esad, SDG'nin tek çaresinin Şam ile işbirliği yapmak olduğunu belirtti.