image

PeyanaKurd - Suriye Rejimi Başkanı Beşar Esad, Halep, Homs ve Deyrezzor eyaletlerinde eski ve tarihi çarşılar da dahil olmak üzere her türlü ekonomik faaliyet sahiplerine destek sağlayan teşvik paketini içeren bir kararname yayımladı.

Esad, üç kilit kentte eski şehrin idari sınırları içinde ekonomik faaliyette bulunan kişiler için bir 'teşvik paketi' açıkladı. Üç kentte de iç savaş sırasında ağır hasar almış eski kentlerde işyeri ve konutu bulunanlara vergi muafiyeti getirildi.

Esad; "Halep, Humus ve Deyrezzor eyaletlerinde eski kent bölgeleri içinde yer alan her türlü işyerinin sahibi için teşvik anlamına gelen bir kararname çıkardı. Kararnameye göre, bu üç eyalette eski şehrin idari sınırları içinde her türlü ekonomik faaliyette bulunan kişiler için "destekleyici" bir ortam yaratılacak" ifadelerini kullandı. 

Bu bölgelerde ticari işletmesi, atölyesi, dükkanı ve konutu bulunanlar, 2023 yılının sonuna kadar her türlü vergiden muaf tutulacak. Muafiyet, bu idari bölgelerde yer alan ve birçoğu iç savaşta hasar gören tarihi kapalı çarşılarda dükkanı bulunanları da kapsayacak. Suriye devlet ajansı, sağlanan kolaylığı "daha önceden görülmemiş" olarak tanımladı.