image

PeyamaKurd - Belarus yönetimi, Ukrayna savaşı devam ederken Rusya'dan S-400 ve İskender füzesi aldı. Açıklamada bulunan Belarus lideri Lukaşenko, Rusya’dan ülkesinin ihtiyacı kadar S-400 hava savunma füze sistemi satın aldıklarını ifade etti.

Rusya’nın Nijegorod Bölge Valisi Gleb Nikitin ile Minsk’te bir görüşme yapan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya ile yapılan yeni silah anlaşmasını dile getirdi. 

"S-400 ve İskender satın aldık"

Lukaşenko açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile anlaştıklarını dile getirerek, "Rusya’dan ihtiyacımız olan sayıda ‘S-400’ ve ‘İskender’ satın aldık, ordumuzu silahlandırdık. Artık bu silahlarla ordumuz bambaşka bir ordu oldu" ifadesini kullandı.

Belarus lideri açıklamasında ülkesinin askeri alan dahil pek çok türde üretim yapan sanayisinin temellerini koruduğunu ve geliştirdiğini vurgulayarak şu sözlere yer verdi:

“Putin ile füze üretimini müzakere ettik. Yaptığımız yeni füzeleri mükemmele ulaştırmaya yardımcı olacaklar. Önemli ilerleme sağladık ancak Ruslarla daha hızlı bir şekilde normal füze yapacağız."

Ayrıca Lukaşenko, bu yöndeki çalışmaların bir yıl süreceğine işaret ederek, daha hızlı imkan oluşması halinde yıl sonuna kadar İskender füzesi üretebileceklerini belirtti.