image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasındaki askeri gerilim sürerken Belarus Savunma Bakanı Hrenin, Ukrayna’nın doğusunda Donbas’ta durumun kötüleşmesi ve sınırlardaki askeri faaliyetlerin artması nedeniyle Rusya ve Belarus’un ortak tatbikatlara devam edeceğini ifade etti.

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, Belarus ve Rusya “Müttefik Kararlılığı-2022” ortak askeri tatbikatının sona ermesi dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Viktor Hrenin, Belarus-Rusya Birlik Devleti’nin sınırlarındaki askeri faaliyetlere dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Birlik Devleti'nin sınırlarına yakın askeri faaliyetlerin artması ve Donbas'taki durumun ağırlaşmasıyla ilgili Belarus ve Rusya devlet başkanları, Birlik Devleti’nin askeri birliklerinin tatbikatlara devam etmesine karar verdi."

Açıklamasında bir önceki tatbikatta ayrıntılı ele alınmayan eğitim konularının bu süreçte Birlik Devleti savunması için dikkatlice çalışılacağını aktaran Hrenin, tatbikatların ortak sınırlar etrafındaki iyi niyetli olmayan askeri hazırlıklara cevap vermeye ve gerginliğin azaltılmasını sağlamaya yönelik olduğunu belirtti.

Belarus: "Komşu ülkeler en modern silahlarla doldurulmakta"

Hrenin açıklamasında, komşu devletlerin topraklarında, üçüncü ülkelerin birlikleri dahil çok sayıda askeri birlikler konuşlandırıldığını vurgulayarak, “Ukrayna'daki durumun tırmanması” olarak adlandırılan duruma ilişkin özel NATO acil müdahale birimlerinin hazır olma seviyesinin 7 günden 5 güne indirildiğini kaydetti.

Savunma Bakanı Hrenin açıklamasında, "Komşu ülkelerimiz acil şekilde en modern silahlarla doldurulmaktadır" sözlerine yer verdi.