image

PeyamaKurd - Minsk’te bugün izinsiz protesto gösterilerine katılan 300’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıklayan Belarus İçişleri Bakanlığı, bu kişiler hakkında idari işlem başlatıldığını duyurdu.

Başkentteki artan şiddet gösterilerinde Polis teşkilatı basın dairesinden yapılan açıklamada, başkentte bugün izinsiz protesto gösterilerine katılan 300’den fazla kişinin gözaltına alındığını, bu kişiler hakkında idari işlem başlatıldığı kaydedildi.

Belarus İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün, 6 Aralık 2020, 12.00 – 15.00 arasında başkentin çeşitli bölgelerinde, çeşitli çağrılar içeren kayıtsız semboller ve posterler taşıyan vatandaşların oluşturduğu küçük gruplar toplandı. Minsk'te kitlesel olaylarla ilgili mevzuatı ihlal etmeleri nedeniyle 300'den fazla vatandaş gözaltına alındı, bu kişiler hakkında, Belarus Cumhuriyeti İdari Kanunu’nun 23.34. sayılı maddesi uyarınca idari bir süreç başlatıldı."

Öte yandan bakanlığın açıklamasında gözaltına alınanların arasından bazı vatandaşların bu tür olaylara daha önce katıldıkları için adalet önüne çıkarıldığına, bazı kişilerin de ‘kolluk kuvvetlerinin yasal taleplerine aktif itaatsizlik gösterdiklerine’ vurgu yapıldı.