image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışma ve gerilim sürerken, Rusya ile ortak güç oluşturma konusunda Belarus Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı Viktor Guleviç'ten bir açıklama yapıldı.

Bakan Guleviç açıklamasında, ülke topraklarında konuşlandırılan Rusya-Belarus ortak bölgesel gücünün stratejik caydırıcılık faktörü olduğunu ve cumhuriyetin güvenliğine katkıda bulunduğunu ifade etti.

 “Rusya bizim ana müttefikimizdir"

Guleviç, gündeme ilişkin Belarus CTV televizyonuna verdiği demeçte, ülke topraklarında konuşlandırılan Rusya-Belarus ortak bölgesel gücünün stratejik caydırıcılık bakımından önemli olduğunu belirtti.

Belaruslu Bakan açıklamasında, “Rusya bizim ana müttefikimizdir. Ve birlikte ortak etkinlikler düzenliyoruz, zira bölgemizde bu grubun konuşlandırılması stratejik caydırıcılığımızın bir gerçeğidir” ifadesini kullandı.

"Rusya, ülkedeki güvenliğe katkıda bulunuyor"

Ayrıca açıklamasının devamında ise, iki ülkenin ortak bölgesel gücünün Belarus’taki poligonlarda kompakt bir şekilde yerleştirildiklerini ve hazırlık faaliyetlerinin yapıldığını kaydeden Guleviç şu sözlere yer verdi:

“Biz bu faaliyetlere katılıyoruz ve bu silahlı kuvvetlerimize fayda sağlıyor, gelişmiş taktiksel yöntemleri, özellikle modern çatışmalara özgü olan görevleri yerine getirmenin yollarını benimseyebiliyoruz. Ve müttefikimizin varlığı ülkemizin güvenliğine katkıda bulunuyor."