image

PeyamaKurd - Belarus-Polonya sınırında Avrupa’ya göçme arayışındaki göçmenlere ilişkin açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM), söz konusu göçmenlere karşı güç kullanılmaması çağrısında bulundu.

Günlük basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Belarus- Polonya sınırındaki göçmenlerin durumu ve onlara yönelik muameleden endişe duyduklarını belirtti.

Sözcü Haq, sınırda bulunanlara onurlu bir şekilde muamele gösterilmesi gerektiğini belirterek, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütünün bu göçmenlerle görüşmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Haq açıklamasında, "Bu kişilerin ülkeler arasındaki anlaşmazlıklarda araç ya da piyon olarak kullanılmasını istemiyoruz. Hak ettikleri saygıyı görmüyorlar" sözlerine yer verdi.

Açıklamasının sonunda ise Polonya güvenlik güçlerinin sınırdaki göçmenlere biber gazı ve tazyikli suyla müdahalesine ilişkin ise Haq, söz konusu müdahaleyi henüz doğrulayamadıklarını ancak bu şekilde davranılmasının yanlış olduğunu vurguladı.