image

PeyamaKurd - Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenlerle ilgili kriz devam ederken Belarus, Polonya güvenlik güçlerinin bugün sınırda göçmenlere karşı zehirli kimyasallar içeren özel maddeler kullandığını ileri sürdü.

İddia ile ilgili açıklamada bulunan Belarus Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Koruma ve Ekoloji İdaresi Başkan Yardımcısı İgor Malık şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, Polonya güvenlik güçlerinin Belarus-Polonya sınırında, aralarında kadın ve çocukların olduğu sığınmacılara karşı, tahriş edici etkiye sahip zehirli kimyasallar içeren özel maddeler kullandığına tanıklık yaptık."

Belaruslu yetkili açıklamasında, bu tür maddelerin, solunum sistemine ve gözlere zarar vererek insan sağlığı için geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabileceğini kaydederek, “Bu, özellikle kronik hastalıklara sahip insanlar için büyük tehlike oluşturuyor” dedi.

Ayrıca yetkili açıklamada, mevcut koşullarda bu tür maddelerin kullanımının endişe kaynağı olduğunu belirterek, “Üstelik insanlar Belarus topraklarında bulunuyordu. Savunma Bakanlığı, bu tür eylemlerin meşruiyetinin değerlendirilmesi gerektiğine inanıyor” ifadesini kullandı.