image

PeyamaKurd - Polonya sınırında Avrupa'ya göçme arayışında olanların geçici yerleşim yerini ziyaret eden Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, önemli bir açıklamada bulundu.

Lukaşenko, " Sınırdaki göçmenler için AB para vermezse Türkiye'ye soracağız, Erdoğan bu zavallı Müslüman insanlar için para bulacaktır" dedi.

Burada yaptığı konuşmada, kendisinin görevinin başı dertte olanlara yardım etmek olduğunu söyleyen Lukaşenko, sınırdaki bu insanların kaderleri üzerinden siyaset yapmayacaklarını kaydetti.

Lukaşenko’dan göçmenlere “sizi ülkelerinize göndermeyeceğiz” mesajı!

Belarus'tan ülkelerine şu ana kadar yaklaşık bin kişinin gönderildiğini aktaran Lukaşenko, göçmenlere seslenerek şu ifadeleri kullandı:

“Şunu bilmenizi isterim ki, siz istemezseniz biz hiçbir şekilde sizi uçaklara yüklemeyeceğiz ve ülkenize göndermeyeceğiz. Kim Batı'ya doğru gitmek isterse bu onun hakkıdır. Sizi yakalamayacağız, zor kullanmayacağız, tutmayacağız.”

Lukaşenko ayrıca, sınırda bulunan insanların çoğunluğunun Almanya'daki aileleri ile birleşmek istediğini belirterek, "Bu insanları kendinize alın. Almanya için bu büyük bir yük değil. Ancak bunu Polonya engelliyor" dedi.

AB sonunda büyük bir sorunla karşılaşacak

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Lukaşenko, Avrupa Birliği'nin (AB) sınırda bekleyenleri aileleri ile birleştirmek istemediğini söyleyerek, sınırdaki insanların normal ve barışçıl olduğuna dikkati çekti.

Lukşenko, "AB sonunda büyük bir sorunla karşılaşacak. Afganlar, Ukrayna üzerinden de sel gibi gelirse Avrupa boğulacak. Ukrayna sınırından bir kuruş için herkesi oraya salacaklar. Eğer bizi şimdi duymak istemiyorlar ve bu sorunu çözmek istemiyorlarsa tabii ki" diye konuştu.

Lukaşenko Türkiye’den bir muhabirin, krizin yaşandığı alanda insanlara Belarus halkının yardım yaptığını, Avrupa Birliği'nden yardım yapılacağı söylense de şu ana kadar yardım gelmemesini ve göçmenlerin gönüllü dönüşü için 3,5 milyon avroluk finansman kararını nasıl yorumladığını sorması üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Bunu yorumlamak mümkün mü? Zaten söyledim: İğrençler, alçaklar, zarar vericiler! Sadece Tanrı'ya yaptıkları her şeyin onlara geri dönmesi için dua ediyorum. Halka değil, orada bu problem üzerinden sevinen (Polonya Başbakanı Mateusz) Morawiecki, (Polonya Cumhurbaşkanı Andrezj) Duda'ya ve diğerlerine. Hiç para vermiyorlar, fakat biz onların bunu ödemesi için her şeyi yapacağız. Ödemezlerse biz idare ederiz. Türkiye'ye soracağız. (Cumhurbaşkanı) Recep (Tayyip Erdoğan) benim eski dostum. Bu zavallı Müslüman insanlar için o para bulacaktır. Diaspora yardım edecektir. Bu problemi onlar (Avrupa Birliği) olmadan çözeceğiz. Bu yüzden Türkiye'deki insanlar endişelenmesin, halledeceğiz.”

Göçmenler Kürdistan Bölgesi’ne dönmeye devam ediyor!

Belarus-Polonya sınırında sorun yaşayan göçmenler, Kürdistan Bölgesi’ne dönmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde de Belarus’un başkenti Minsk’ten Erbil’e dönen 431 kişilik göçmen kafilesinin ardından 176 göçmenin daha Kürdistan Bölgesi’ne döndüğü belirtildi.

Erbil’e dönen Kürt göçmenler Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne teşekkür ederek, “İnsan hakları ve eşitlikle ilgili söylenenlerin tümü yalan, göçmenler işkenceye maruz kalıyor” dedi